معرفی سرکنسول
دستور العمل اجرائی جدید و شیوه نامه انجام امور دانشجوئی در سامانه تاک

دستور العمل اجرائی جدید و شیوه نامه انجام امور دانشجوئی در سامانه تاک

در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و به منظور تسریع در روند تائید مدارک تحصیلی دانشجویان ایرانی در خارج از کشور نحوه جدید تائید مدارک و گواهی های  تحصیلی به شرح ذیل اعلام می گردد.

1 ) آماده سازی

1-1) مدارک مورد نیاز : متقاضی ابتدا مدارک ذیل را با فرمت های GPG  و JPEGو حد اکثر حجم 300 کیلو بایت ، اسکن و برای بارگذاری آماده نماید.

1-) عکس پرسنلی و جدید تمام رخ ( برای خانم ها عکس با حجاب اسلامی باشد )

2-) کارت ملی

3-) صفحه اول گذرنامه ایرانی معتبر

4-) تصویر مهر آخرین خروج در گذرنامه

5-) روادید تحصیلی ، اقامت تحصیلی و یا مجوز اقامت قانونی

6-) آخرین مدرک تحصیلی قبلی

7-) گواهی اشتغال به تحصیل و یا مدرک فارغ التحصیلی فعلی (دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل و یا گواهی ثبت نام در دانشگاه متضمن ذکر نام دانشگاه، مقطع تحصیلی، تاریخ شروع به تحصیل و رشته تحصیلی را بارگذاری نمایند. )

8-) کارت پایان خدمت نظام وظیفه، معافیت دائم، کفالت و یا تحصیلی برای آقایان ( در صورت وجود )

2 ) تشکیل پرونده تحصیلی

1-2) تشکیل پرونده تحصیلی با بارگذاری مدارک مورد نیاز ( مدارک ذکر شده در بخش آماده سازی) و دریافت کد رهگیری انجام می گردد.

2-2) چنانچه متقاضی مدارک لازم برای تشکیل پرونده را بصورت ناقص و یا ناخوانا بارگذاری نموده باشد ، می بایست آنها را دوباره بارگذاری نموده و کد رهگیری جدید دریافت نماید.

3 ) درخواست تائید مدارک :

1-3) پس از دریافت کد رهگیری مربوط به تشکیل پرونده تحصیلی،  متقاضی با انتخاب گزینه "تائید مدارک" و تعیین نوع مدرک "تحصیلی و آموزشی" درخواست تائید مدرک و گواهی های آموزشی نماید به همین منظور با انتخاب یکی از گزینه های ذیل نسبت به بارگذاری تصویر آنها بصورت جداگانه و مجزا اقدام نمایند.

_ گواهی اشتغال به تحصیل

_ گواهی ریز نمرات میان دوره

_ گواهی پرداخت شهریه

_ مدرک فارغ التحصیلی و ریز نمرات پایان دوره

_ گواهی یا مدرک شرکت در دوره یا سمینار

توجه:

_ برای هر مدرک یا گواهی دریافت کد رهگیری مجزا الزامی بوده و قسمت تعداد صفحات فقط به صفحات بعدی همان مدرک (مانند ریز نمرات) می باشد.

2-3) متقاضی پس از دریافت کد رهگیری درخواست تائید مدرک، می بایست اصل مدارک بارگذاری شده را برای تائید نهائی،  به رویت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا اداره امور دانشجوئی بورسها و مدارس خارج از کشور برساند.

تبصره:

_آن دسته از مدارکی که قبلا توسط وزارت آموزش عالی محل تائید شده باشد، متقاضی می تواند تصویر تائیدیه های مذبور را به همراه اصل مدرک بارگذاری نماید.

_اصالت مدارک فارغ التحصیلی توسط بخش کنسولی نمایندگی از مراجع رسمی و مرتبط (مراکز آموزشی صادر کننده مدرک) استعلام می گردد، متقاضی تنها پس از حصول اطمینان از دریافت پاسخ استعلام،  مراتب را از نمایندگی ذیربط جمهوری اسلامی ایران پیگیری می نماید.

_در صورتی که متقاضی به داخل کشور مراجعت نموده و قصد تائید مدارک و گواهی های آموزشی صادره در خارج از کشور را داشته باشد پس از انجام مراحل بالا،  اصل مدارک را به اداره امور دانشجوئی، بورسها و مدارس خارج از کشور ارائه خواهد نمود.  شایان ذکر است مراتب رویت اصل مدرک از طریق اداری به اطلاع نمایندگی خواهد رسید.

تذکرات:

انجام هر یک از مراحل در نمایندگی و یا وزارت مربوطه از طریق سامانه تاک به پست الکترونیکی متقاضی گزارش میگردد تا متقاضی در فرآیند هر یک از مراحل قرار گیرد.

_تمام مدارک دانشجوئی پس از طی مراحل مذکور به صورت مجانی و رایگان تائید می گردد.

_ طبق دستور المعل جدید امکان درج و الصاق بر چسب صحت صدور و .........و درج مهر در اصل مدرک وجود ندارد.

_ این دستور العمل از 1/10/1396 لازم الاجرا می باشد.

_متقاضی در حفظ و نگهداری نام کاربری و رمز عبور در سامانه اهتمام جدی داشته باشد.

_در صورتی که متقاضی در هنگام کار با سامانه مشخصات خود را اشتباه وارد نموده باشد بعد از ورود به سامانه امکان ویرایش اطلاعات فردی خود را خواهد داشت.

_ در صورت تغییر کشور محل تحصیل و یا هر کونه اشتباه در انتخاب نمایندگی، متقاضی می تواند از طریق ویرایش اطلاعات فردی نسبت به تغییر نمایندگی انتخابی خود اقدام نماید تا پرونده در کشور محل اقامت متقاضی قابل بررسی باشد.

-در صورتی که متقاضی رمز عبور را فراموش کرده باشد با انتخاب گزینه بازیابی، رمز عبور به نشانی الکترونیکی متقاضی ارسال خواهد شد.

در صورت عدم دسترسی به پست الکترونیکی و یا اشتباه در درج آن در اطلاعات فردی، متقاضی می تواند تصاویر گذرنامه و کارت ملی خود را اسکن و به نشانی tak@webmail.mfa.irارسال نمایند تا رمز عبور، به پست الکترونیک درخواست کننده ارسال شود تا امکان ورود به سامانه و ویرایش نشانی پست  الکترونیک امکان پذیرگردد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر