معرفی سرکنسول
استان فوجیان

 استان فوجیان یکی از استان‌های واقع در بخش ساحلی جنوب‌شرقی کشور چین می‌باشد که مساحت آن 400/ 121 کیلومتر مربع برابر  با مساحت کشور یونان است. این استان از سمت شمال با استان جه‌جیانگ، از غرب با استان جیانگ‌شی و از جنوب با استان گوانگ‌دونگ هم‌ مرز است و از سمت شرق نیز با تایوان و تنگه تایوان مرز آبی دارد. نام استان فوجیان از دو شهر فوجو و جیان‌جو در زمان حکومت سلسله تانگ گرفته شده است. اکثریت مردم استان فوجیان را نژاد هان تشکیل می‌دهد(98 درصد) و این استان به لحاظ فرهنگی و زبانی یکی از متنوع‌ترین استان‌ها می‌باشد.استان فوجیان از شرق با دریایی شرق چین، از جنوب با دریای جنوب چین و از جنوب شرق با تنگه تایوان مواجه شده است که به لحاظ موقعیت دریایی موجب اهمیت این استان شده است. فوجیان در 180 کیلومتری تایوان قرار دارد و تعدادی از جزایر واقع در تنگه تایوان متعلق به این استان است، بخش کوچکی از استان به نام جزایر چوئه‌می و ماتسو نیز متعلق به فوجیان است اما توسط جمهوری چین(تایوان) اداره می‌شود.استان فوجیان در تقسیمات و بخش‌بندی‌های اداری، دارای یک شهر در سطح زیراستانی و 9 شهر در سطح ریاستی(شهر بزرگ)، 85 شهر کوچک و 1107 بخش می‌باشد.مرکز استان فوجیان شهر فوجو و بزرگترین و مهم‌ترین شهر استان نیز، شهر شیامن می‌باشد.بر طبق آمار سال 2017جمعیت استان فوجیان برابر با 39میلیون و 110هزار نفر می‌باشد که تقریبا 2.8% از جمعیت کل کشور چین را شامل می‌شود.

میزان تولید ناخالص داخلی استان فوجیان بنابر آمار سال 2018 میلادی برابر با 3هزار و 580میلیارد یوآن می‌باشد. استان فوجیان هر ساله میزبان یکی از مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی و تجاری چین به نام "نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری" می‌باشد. این رویداد در شهر شیامن برگزار می‌شود و موجب ارتقا سرمایه‌گذاری در کل کشور چین می‌باشد.استان فوجیان دارای 13 منطقه توسعه فنی و اقتصادی می‌باشد که اسامی آن‌ها به شرح ذیل است:

§       منطقه توسعه فنی و اقتصادی دونگ‌شان

§       منطقه توسعه فنی و اقتصادی فوجو

§       منطقه آزاد تجاری فوجو

§       پارک "های-تکنولوژی" فوجو

§       ناحیه توسعه بازرگانی تایوان فوجو

§       ناحیه توسعه بازرگانی تایوان جی‌می

§       منطقه ملی تفریحی توریستی جزیره می‌جو

§       منطقه ملی تفریحی توریستی کوهستان وویی

§       منطقه فراوری صادرات شیامن

§       منطقه آزاد تجاری شیامن

§       منطقه توسعه فنی و اقتصادی شیامن های‌سانگ

§       منطقه توسعه صنعتی های‌-تکنولوژی

§       ناحیه توسعه بازرگانی تایوان شینگ‌لین

 استان فوجیان  به دلیل موقعیت جغرافیایی و مهاجرت‌های گسترده از مرکز چین به فوجیان در طول تاریخ، یکی از متنوع‌ترین مناطق کشور چین از حیث تعدد زبانی می‌باشد.. برخی از مهم‌ترین اماکن توریستی استان فوجیان عبارتند از:

§       خانه‌های سبک تولئو فوجیان(توسط یونسکو در سال 2008 در فهرست میراث ماندگار جهانی ثبت شده است).

§       معبد گوانگ‌هوا در شهر پوتیان و معبد یونگ‌چوان در شهر فوجو

§       جزیره گو لانگ‌گو در شیامن

§       معبد کای‌یوآن در شهر چوان‌جو  و معبد نان‌شان در شهر جانگ‌جو

§       کوهستان وویی(توسط یونسکو در سال 1999 در فهرست میراث ماندگار جهانی ثبت شده است)

استان فوجیان دارای بیش از 32 مکان توریستی در بالاترین سطح رتبه‌بندی شده از طرف سازمان توریسم چین می‌باشد و به لحاظ مذهبی میزبان پیروان پنج دین و ادیانی چون بودایی، دائویی، مسلمان، کاتولیک و پروتستان می‌باشد.بیشتر مسلمانان استان فوجیان در شهرهای شیامن، فوجو، چوان‌جو و شائو وو می‌باشند و اغلب مسلمانان از اهالی غیربومی هستند.در مجموع چهار شهری که در استان فوجیان مسلمانان در آن‌ها زندگی می‌کنند تنها یک مسجد در شهر چوان‌جو به نام مسجد لینگ‌شان وجود دارد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر