معرفی سرکنسول
جوهای

اطلاعات عمومی شهر جوهای

1.     جوهای شهری در استان گوانگ‌دونگ و در سواحل جنوب کشور  چین است و در مسیر دلتای رودخانه مروارید می‌باشد.جوهای از شمال با شهر جونگ‌شان، از شمال غرب با جیانگ‌من و از سمت جنوب با منطقه ویژه اداری ماکائو هم‌مرز می‌باشد.

2.     طبق آمار رسمی منتشر شده در سال 2017، جمعیت شهر جوهای یک ملیون و 765 هزارو 500 نفر می‌باشد و 1.5% جمعیت کل استان گوانگ‌دونگ را تشکیل داده است.

3.     جوهای یکی از اولین مناطق ویژه اقتصادی اصلی در کشور چین می‌باشد.

4.     جوهای برنده جوایز متعددی در حوزه‌های مختلف شده است، از جمله رومانتیک‌ترین شهر چین که در بین تمامی شهرهای بزرگ و متوسط چین، شهر جوهای صاحب این عنوان شده است.

5.     مساحت شهر جوهای 1653 کیلومتر مربع است و از شمال و غرب با ماکائو هم مرز است.این شهر در 140 کیلومتری جنوب غربی گوانجو قرار دارد.

6.     در قلمروی این شهر 146 جزیره قراردارد و خط ساحلی آن 690 کیلومتر است. برخی از جزایر از نظر جغرافیایی به هنگ‌کنگ نزدیک­تر هستند تا بخش اصلی شهر جوهای.

7.     جوهای در سال 1979 به عنوان شهر معرفی شد و یک سال بعد به عنوان یکی از مناطق اقتصادی ویژه[1] شناخته شد. لازم به ذکر است که شنجن شهر همسایۀ جوهای- در سال 1978 به عنوان اولین منطقۀ ویژۀ تجاری شناخته شد.

8.     موقعیت استراتژیک جوهای یعنی نزدیکی آن به ماکائو، به اندازۀ نزدیکی شنجن به هنگ­کنگ دارای اهمیت است. چنین قرابتی به دولت مرکزی چین این فرصت را داده که پنجرۀ دیگری به روی ماکائو بگشاید.

9.     موقعیت مناسب سوق‌الجیشی جغرافیایی، زیرساخت‌های صنعتی مناسب، موقعیت جوهای به عنوان بندر عمیق قایل کشتیرانی و نزدیکی به ماکائو، شهر جوهای را به یکی از جاذبه‌های سرمایه‌گذاری خارجی تبدیل کرده است. 

10. 30  تا از 500 شرکت برتر دنیا، در این شهر سرمایه گذاری کرده اند از جمله شرکت بی­پی (شرکت نفت و گاز بریتانیا)، شرکت آمریکایی اکسان موبیل (بزرگترین شرکت نفتی جهان)، شرکت زیمنس آلمان، شرکت پاناسونیک و کارفور. 

11.توسعۀ صنعتی در جوهای بر 5 "های تکنولوژی[2]" جدید و صنعت سنگین تمرکز کرده است که عبارتند از 1- الکترونیک 2- نرم افزار کامپیوتر 3- بیوتکنولوژی و داروسازی 4- تجهیزات و ماشین آلات 5- صنایع پتروشیمی.

12.اقدامات دولت محلی برای توسعۀ این 5 حوزۀ اقتصادی شامل موارد زیر میشود:

a.      ایجاد منطقۀ توسعۀ صنعتی "های تک" جوهای،

b.      منطقۀ آزاد تجاری جوهای

c.       منطقۀ صنعتی بندری (در سطح استانی)

d.      منطقۀ آزمون توسعۀ اقیانوس در "وان‌شان" ( در سطح استانی)

e.       منطقۀ توسعۀ اقتصادی هنگ چین (در سطح استانی). 

13.منطقۀ توسعۀ صنعتی" های تک " جوهای در سال 1980 در شمال جوهای راه اندازی شد. در این منطقه منابع تکنولوژیک مرکزیت دارند و توسعۀ عظیم در صنایع "های تک" با صنایع آی سی و نرم افزار هدایت میشود. این منطقه محور توسعۀ علمی جوهای به شمار میرود.

14.منطقۀ آزاد تجاری جوهای از سال 1996 آغاز به کار کرده است. تا پایان سال 2006، 200 شرکت در این منطقه ثبت شد که 150 تا از آنها شرکتهای سرمایه‌گذار خارجی بودند. مجموع سرمایه‌گذاری تا این سال، یک میلیارد دلار برآورد شده بود.

15.صنایعی که در منطقۀ آزاد تجاری جوهای استقبال میشوند عبارتند از الکترونیک، تجهیزات ارتباطات از راه دور، مصالح ساختمان سازی، تولید تجهیزات صنعتی و ابزار، تجهیزات پزشکی، بسته بندی مواد خام، تحقیق و توسعه، صنایع سنگین، حمل و نقل، انبارداری و لجستیک.

16.تا سال 2002 هنگ‌کنگ بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در جوهای محسوب می‌شد که 22% از مجموع کل حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی در جوهای توسط هنگ‌کنگ صورت گرفته بود.

17.فرودگاه بین‌المللی جین ون[3] جوهای میزبان نمایش هوایی سالانه است. موشک‌های فضایی چین در منطقۀ جین ون قراردارند.

18.جوهای دارای دو بندر بین‌المللی است که عبارتند از بندر جیوجو[4] و بندر گائو‌لن[5]. بندر گائو‌لن یکی از بنادر مهم و برجسته استان گواندونگ است و بندر جیوجو نیز پایانه حمل و نقل مسافرت‌های دریایی  می‌باشد.

19.ترافیک سنگین بین جوهای و ماکائو باعث شد تا یک پل به نام لوتوس[6] در سال 1999 ساخته شده تا ترافیک موجود در بندر گونگ‌بی را کاهش دهد.ضمنا پروژه پل هنگ‌کنگ، جوهای، ماکائو نیز در راستای یکپارچه سازی دلتای رودخانه مروارید از چندین سال قبل طراحی شده است.

20.شهر جوهای به خاطر وضعیت محیط زیست و منظره‌های زیبا و کیفیت زندگی در کشور چین به عنوان "شهر باغ" معروف است.

21.جوهای در سال 1999 توسط سازمان ملل، به عنوان "بهترین مدل بین‌المللی بهبود شرایط محیط سکونت" تمجید شده است.

 [1] منظور از قراردادن یک شهر در منطقۀ اقتصادی ویژه این است که آن شهر به عنوان یک شهر مدرن قدرتمند، شهر علم و آموزش، شهر توریسم و گردشگری و همینطور یک قطب مهم حمل و نقل، عمل میکند.

[2] High Tech

[3] Jinwan

[4] Jiuzhou

[5] Gaolan

[6] Lotus Bridge

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر