معرفی سرکنسول
بخش رسانه ای

 

·       ارائه آسان تر  مجوز کاربه اتباع  خارجی

 

از اول آوریل 2017 دولت چین به منظور جذب بیشتر نخبگان از سراسر جهان شرایط دریافت مجوز کار برای اتباع خارجی را آسان تر میکند. با این برنامه و یکپارچه کردن دو مجوز پیشین (مجوز بکارگیری اتباع خارجی و دوم مجوز بکارگیری متخصصان خارجی ) تشریفات تقاضای مجوز کار، به نیم کاهش پیدا میکند. هر فرد خارجی که موفق به دریافت مجوز کار گردد یک کد ثابت خواهد داشت که این کد در طول زندگی وی در چین تغییر نخواهد کرد.

اتباع خارجی  با داشتن مجوزهای معتبر مبنی بر بکارگیری اتباع خارجی و مجوز بکارگیری متخصصان خارجی، با انتخاب یکی از دو گزینه فوق می توانند مجوز کار خارجی ها را بدست آورند.

اتباع خارجی که برای مجوز کار درخواست می دهند در سه حالت A ، B ، C دسته بندی می شوند که به ترتیب برای افراد سطح بالا، افراد حرفه ای و افراد موقت و فصلی جدول بندی شده است.

  وضعیت دارندگان مجوز کار می توانند با عطف به برخی معیارها از جمله حقوق، تحصیلات، طول خدمت، ساعات کاری در چین، سن و تجارب کاری؛ نسبت به انتخاب شغل تصمیم گیری نمایند.

افراد سطح بالا می توانند از فرش قرمز برای مجوز کار برخوردار باشند ازجمله نداشتن شرط سنی از این اولویت می باشد.

علاوه بر این هزینه های اداری همچون، ثبت نام، هزینه نقل و انتقال ملکی، صدور گواهی نامه های مربوط به اعتیاد در سراسر کشور لغو شده یا متوقف می گردد.

منبع : روزنامه لایف آن گوانجو  مورخ 6 آوریل 2017

 

·       مناطق جدید آزاد اقتصادی  و تمرکز بر فن آوریهای نوآوری

به نقل از یک مشاور دولتی: چین تصویب مناطق جدید  ازاد اقتصادی را منوط به تمرکز بر فعالیت صنایع و تجارت های فن آوری- نوآوری ( های تک) نموده است.

دولت چین روز شنبه اعلام کرد طرحی در دست دارد که با ایجاد منطقه آزاد اقتصادی " شیون گان" که از منطقه ویژه اقتصادی شنژن که در سال 1980 موجب دگرگونی و اصلاحات گسترده اقتصادی در چین گردید، الگو برداری کند.

معاون این پروژه  ادغامی پکن- تین جین- خه بی، گفت: منطقه آزاد اقتصادی " شیون گان" در 100 کیلومتری جنوب پکن واقع شده است  و برای شرکت های دولتی طراحی شده است اما  کار اساسی این منطقه  آزاد اقتصادی این  است که صنایع و تجارت های فن آوری- نوآوری ( های تک) را در تمرکز کاری خود قرار دهد.

این  منطقه  آزاد اقتصادی از سه شهر ایالتی "خه بی"  تشکیل شده است که در حال حاضر 100 کیلومتر مربع را پوشش میدهد اما در نهایت به حدود 2000 کیلومتر مربع خواهد رسید.

اعلام این خبر موجب رونق  انفجاری مسکن گردید که دولت مجبور شد برای مبارزه با دلالان  و سفته بازان خرید و فروش ملک را ممنوع نماید.

در هر حال نهایتا انتظار نمی رود  منطقه آزاد اقتصادی " شیون گان" همچون شنژن و پودونگ (قطب مالی تجاری منطقه آزاد اقتصادی شانگهای ) گردد اما می تواند پکنی دیگر شود.  

منبع : روزنامه شنزن  مورخ 5 آوریل 2017

 

·       آغوش باز چین برای فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در جستجوی کار

تنها دولت چین است که اخیرا برای فارغ التحصیلان خارجی  لیسانس به بالا شرط دارابودن تجارب کاری را حذف نموده است، بویژه برای  آن دسته از دانشجویان خارجی که دارای مدارج بالای دانشگاهی از چین هستند و در  جستجوی کار می باشند.

در گذشته برای دانشجویان خارجی که فارغ التحصیل میشدند تقریبا محال بود شغل پیدا کنند چرا که دو سال سابقه کاری الزامی می بود، به عنوان نمونه لوسی که در موسسه تکنولوژی درس خوانده بود در گذشته چنین فرصتی برایش فراهم نبود اما اکنون می تواند از مزایای کار برخوردار باشد، او این سیاست را آغوشی باز برای خود و بسیاری از خارجی ها با شرایط مشترک میبیند.

متقاضیان می بایست از سلامت برخوردار بوده و فاقد سو پیشینه باشند و معدل 80 از 100 را داشته باشند ( نمره B ) و شغل پیشنهادی نیز مرتبط با رشته تحصیلی باشد و میزان دستمزد کمتر از افراد بومی نباشد.

بخاطر توسعه پر شتاب اقتصادی، بازار چین بیش از بیش به خارجیان جستجوی کار نیاز پیدا می کند و این نیاز ها بیشتر در اشکال شغلی برای خارجیان، مدرسین زبان، مدیران شرکت های چند ملیتی، از این جمله هستند که البته این طیف به سرعت در حال افزایش است.

بنا به گزارش وزارت امنیت عمومی که بر امور مهاجرتی نظارت دارد، آمار و ارقام تعداد خارجیان شاغل در چین همیشه در دسترس نیست اما  تخمین زده شده که در دهه اول این قرن تعداد اتباع خارجی مشغول به کار در چین به 220 هزار نفر رسیده باشند.

دانشگاه های چین در سال 2010 دیوانه وار روی به ثبت نام خارجی ها آوردند طوریکه که در سال های بعد مجبور به افزایش بورسهای تحصیلی  شدند.

در حال حاضر چین قصد دارد تا سال 2020 در صدر مقصد دانشجویان بین المللی در آسیا قرار گیرد و سالانه تا 500 هزار دانشجو را پذیرش نمایند.

پکن در حال حاضر تبدیل به مخزن و مرکز جهانی شدن شده است و پیش بینی میشود نزدیک به 400 هزار دانشجو را در سال 2015 در خود جای داده باشد.

"وانگ یینگ" مدیرکل دفتر دانشجویان خارجی موسسه فن آوری پکن، منطقه (های تک) جونگ گوانگ گفت: این منطقه این سیاست را راهبری کرده و ارزیابی مثبتی نیز از این برنامه داشته است و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیشتر از این فرصت بهره برده اند و سال گذشته نیز این موسسه 11 نمایشگاه شغلی برای دانشجویان تدارک دید که غول های (های تک) همچون خوآوی در این نمایشگاه به گزینش نیرو پرداختند.

سال گذشته 1576 خارجی اقامت دائم چین را به دست آوردند که نسبت به سال گذشته افزایشی 163%  نشان میدهد. خارجیانی که اقامت دائم را به دست آورده اند از حق و حقوق و مزایای که برای اتباع چین در نظر گرفته شده برخوردار می گردند.

منبع : روزنامه شنزن  مورخ 5 آپریل 2017 

 

·       انتصاب رئیس جدید حزب کمونیست شنژن

بنا به گفته مقامات ایالتی گواندونگ روز یکشنبه، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین (CPC) ریاست " وانگ وی جونگ" به عنوان دبیر کمیته حزب کمونیست شنژن را تصویب کرد، وانگ همچنین به عنوان یک عضو کمیته دائمی ( CPC) استان گواندونگ خدمت می کند.

" وانگ وی جونگ " متولد 1962 و از تیره قوم خان از شهر  شوجو واقع در ایالت شیان شی می باشد وی از اکتبر 1983 به عضویت حزب کمونیست در امده است و دارای درجه دکتری مدیریت می باشد، در سال 1979 دانشگاه شین خوآ، به دپارتمان مهندسی هیدرولیک وارد شده و در سال 1984 تحصیلات لیسانس خود را به اتمام رسانیده است.وی در سال 1999 درجه کارشناسی ارشد و در سال 2008 درجه دکتری  را در رشته سیاست عمومی و مدیریت از دانشگاه شین خوآ اخذ مینماید. در سال 1987عضو  دفتر منابع آب وزارت آب و نیرو چین بوده و تا سال 2017 در بسیاری از مناصب عالی رتبه و صدر هیات رئیسه  دولتی و دیگر ایالتی مشغول به کار بوده است و آخرین سمت وی پیش از تصویب ریاست، عضو برجسته  (CPC) ایالت گواندونگ و دبیر کل کمیته شهرداری شنژن می باشد.       

 منبع: نانگ فانگ گوانجو  مورخ 5 آوریل 2017

 

 

·       راه اندازی پارک اقتصادی چین آمریکای لاتین

پروژه کلیدی که موجب افزایش همکاری میان چین و کشورهای آمریکای لاتین خواهد بود  عنوان  پارک همکاری های اقتصادی و تجاری میان چین و آمریکای لاتین را برگزیده در نیمه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. این پارک با سرمایه گذاری 363 میلیون دلار( 2.5 میلیارد یوان) آغاز گردیده و منطقه ای بالغ بر 87 هزار متر مربع را پوشش میدهد.

 این پارک دارای 3 پلاتفرم می باشد، نخستین پلاتفرم بین المللی تجارت کالاهای چین - آمریکای لاتین ، دوم پلاتفرم همکاری های  تجارت مرزی الکترونیک، و سوم پلاتفرم مالی و سرویس خدماتی نامیده میشود.

در این پارک 3 مرکز نیز به منظور توسعه امور فرهنگی از جمله گردشگری  چین آمریکای لاتین، مرکز خدمات حقوقی و مرکز تحقیقات و پژوهش نوآوری راه اندازی خواهد شد. این پارک قرار است تا پایان ماه ژوئن سال جاری و با عطف به برنامه های پیشین به پایان رسد و پیش بینی میشود در نیمه دوم امسال و یا زودتر از زمان پیش بینی شده فعالیت خود را اغاز نماید.

در ماه آگوست  2016 برای توسعه این همکاری های اقتصادی و تجاری؛ 20 گام اجرایی  میان چین و امریکای لاتین با ایجاد یک پلاتفرم  صندوق مشترک ارزی میان چین و کشورهای پرتغالی زبان آمریکای لاتین برداشته شد.

منبع: نانگ فانگ گوانجو  مورخ 3 آوریل 2017

 

·       " نانشا " و  جذب 116 میلیارد یوان سرمایه گذاری

در 28 مارس موافقت نامه ای به ارزش بیش از 116 میلیارد یوان میان" نانشا " و 37 موسسه دولتی، شرکت های داخلی و خارجی  امضا شد. نانشا با این حجم قرارداد، درکانون توجه منطقه گوانجو نزد سرمایه گذاران خارجی و همایش سرمایه گذاری مربوط به آن قرار گرفت.

این پروژه ها همکاری؛ دامنه گسترده ای فعالیتها از جمله، لجستیک، ترابری، نوآوری مالی، فن آوری های هوشمند و  تولیدات پیشرفته را شامل میگردد.

 " نانشا" به عنوان یکی از سه منطقه آزاد تجاری، به بازار جهانی چشم دوخته است و تلاش های قوی برای " بین المللی شدن" محیط تجاری خود با جستجوی شرکای خارجی صورت داده است.

این منطقه پس از دو سال ساخت و ساز، از هیچ تلاشی برای ساخت یک بازار بین المللی و مبتنی بر قوانین فضای تجاری استاندارد، فروگذار نکرده است و این تلاش ها موجب گردیده ماهیتی آهن ربایی برای سرمایه گذاران خارجی پیدا نماید.

نانشا برای تبدیل شدن به قطب بین المللی، بدون وقفه سیستم حمل و نقل و زیر ساخت های آنرا بویژه کاربری های بندر را رشد و ترقی میدهد و با ایجاد  پلاتفرمی تجاری که زیر نظر قوانین و استاندارد های بین المللی هستند به پیش می تازد.

منبع: نانگ فانگ گوانجو  مورخ 3 آپریل 2017

 

·       اجرای مجوز های جدید کاری برای خارجیان

سیستم جدید مجوز کار خارجی ها از از اول  آوریل اجرا خواهد شد، کلیه مجوزهای بکارگیری و مجوز های منوط به خارجی های متخصص در قالب مجوز کار ادغام خواهد گردید.

این برنامه جدید برای خارجیان که خواهان مجوز کاری هستند هم ساده تر و هم شفافتر گردیده است. تعدادی از قوانین و مقررات مهم، تغییر یافته و از شنبه  اجرا خواهد شد، حدود قوانین ازجمله رایگان شدن  بیشتر هزینه های اداری چین برای خارجیان  و اخذ  حداقل هزینه های اداری به منظور حمایت از خارجیان می باشد.

بر اساس مقررات دولتی سراسر کشور چین از اول آپریل 41 نوع هزینه های اداری لغو میگردد که در میان آنان از جمله هزینه های انتقال مسکن و هزینه ثبت نام ازدواج، و دیگر هزینه هایی که نزدیک به زندگی روزمره ایشان  هستند.

منبع: روزنامه  شنژن  مورخ 3 آپریل 2017

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر